Biografia

Tad Williams

     Robert Paul "Tad" Williams uznawany jest przez wielu miłośników książek i krytyków "nowym królem Fantasy", który wielokrotnie przewyższa nawet Johna Ronalda Ruela Tolkiena. Williams urodził się 14 marca 1957 roku w Stanach Zjednoczonych. Przez długi czas swojego życia mieszkał w miejscowości Palo Alto, które słynie głównie z cieszącego się sporą renomą "Stanford University". Jego rodzina nigdy nie była bogata i nie cierpiała na nadmiar gotówki, ale też trzeba zaznaczyć, że rodzice Tada starali się, aby nigdy nie cierpiał biedy i otrzymał solidne wykształcenie. Jednakże pomimo usilnych starań rodziców, w przeciwieństwie do większości swoich przyjaciół, Tad po ukończeniu "high school" nie poszedł do college'u, lecz zdecydował się usamodzielnić. Chwytał się wielu różnych zajęć: był sprzedawcą butów, agentem ubezpieczeniowym, a oprócz tego roznosił gazety, grał w zespole rockowym o nazwie "Idiot" (Idiota) i robił jeszcze wiele innych rzeczy, których pewnie sam już nie pamięta... Później przez prawie dekadę prowadził program radiowy "One Step Beyond". Realizował także spektakle teatralne i telewizyjne, uczył w szkole podstawowej i college'u, pracował w dziale multimediów firmy Apple Computers. Jest współzałożycielem stacji telewizji interaktywnej oraz pisze scenariusze telewizyjne i filmowe. Można powiedzieć o nim, że jest prawdziwym człowiekiem renesansu. Jednakże jego powołaniem stała się literatura.
     Pierwszą wydaną książką tego pisarza była "Pieśń Łowcy" ("Tailchaser's Song"), która odniosła spory sukces i zyskała pochlebne recenzje krytyków, co zawsze dodaje debiutantowi skrzydeł. Nie inaczej było z Tadem Williamsem sukces pierwszej powieści zachęcił Tada do pisania kolejnych powieści: "Dziecko z miasta przeszłości" (wraz z Niną Kiriki Hoffman), "Czas Kalibana" ("Caliban's Hour"), "Wojna kwiatów" ("The War of the Flowers") czy wreszcie nie wydana jeszcze w Polsce graficzna powieść "Lustrzany świat" ("Mirror World"). Tad napisał też opowiadania do antologii "Elrick" Michaela Moorcocka, "Sandman: Book of Dreams" Neila Gaimana i "Poza wyobraźnią" ("Beyond Imagination") Davida Copperfielda. Opowiadania "Człowiek z płomieni" ("The Burning Man") osadzone w realiach Osten Ard z trylogii "Pamięć, Smutek i Cierń" oraz "Chłopiec, który znalazł szczęście po śmierci" ("The Happiest Dead Boy in the World") znalazły się też w silverbergowskich antologiach "Legendy" i "Legendy II", umieszczając nazwisko Tada w galerii takich sław jak Stephen King, Terry Pratchett, George R.R. Martin, Orson Scott Card, Terry Goodkind czy Ursula K. Le Guin. Wszystkie te książki i opowiadania zbierały dobre oceny i dostarczały nowych fanów, jednakże największy rozgłos i sławę przyniosły mu dwie kolosalnych rozmiarów, wielotomowe powieści trylogia "Pamięć, Smutek i Cierń" ("Memory, Sorrow & Thorn"), składająca się z tomów zatytułowanych: "Smoczy tron" ("The Dragonbone Chair" 1988), "Kamień rozstania" ("Stone of Farewell" 1990) i "Wieża zielonego anioła" ("To Green Angel Tower" 1993); oraz tetralogia "Inny Świat" ("Otherland"), złożona z tytułów: "Miasto złocistego cienia" ("City of Golden Shadow" 1996), "Rzeka błękitnego ognia" ("River of Blue Fire" 1998), "Góra z czarnego szkła" ("Mountain of Black Glass" 1999) i "Morze srebrzystego światła" ("Sea of Silver Light 2001), które okazały się na świecie wielomilionowymi bestsellerami i sprawiły, że Williamsa okrzyknięto największym talentem pisarskim w literaturze typu fantasy od czasów Johna Ronalda Ruela Tolkiena! Uznaniu krytyków towarzyszy entuzjastyczny aplauz fanów książki Tada po prostu się czyta, i to jednym tchem.
     Oczywiście trzeba uczciwie przyznać, że pisarz na tytuł którym go nagrodzono zdecydowanie zasłużył. Styl Williamsa jest genialny nikt tak jak on nie potrafi opisywać świata magii. Przez cały czas czytania powieści trzyma czytelnika w napięciu, tworząc w jego głowie prawdziwy młynek. Poza tym, Williams stawia na ilość: jego książki to powieści na parę tysięcy stron, które oczarowują czytelnika i przytłaczają go bogactwem opisywanego świata. Tada Williamsa jako pisarza można podziwiać za różne cechy wielki intelekt, wspaniałe pomysły, ciekawie nakreślone postaci, ale nie tylko. Przede wszystkim należy go podziwiać jako wspaniałego gawędziarza i pisarza, który potrafi przykuć uwagę czytelnika tak, że każde oderwanie się od lektury traktuje on jako "zło konieczne".
     Obecnie autor wraz z żoną Deborah Beale mieszka w Londynie i w rejonie zatoki San Francisco, gdzie konsekwentnie pracuje nad kolejnymi książkami... Ciekawe czy znowu nas czymś zaskoczy?



Opinie:

     W listopadzie 1992 roku byłam na Hillconie III w Rotterdamie, dorocznym Beneluxconie, tym razem w Holandii. Jednym z gości honorowych był tam Tad Williams, autor "Pieśni łowcy", trylogii "Pamięć, smutek i cierń" oraz najnowszego cyklu "Inny świat". Tad jest zupełnie niesamowity; on chyba zapomina o oddychaniu, kiedy mówi, a usta mu się praktycznie nigdy nie zamykają. Cały czas też zastanawiałam się czy nie zaplącze się w kable od mikrofonu, kiedy tak szalał przed zasłuchanymi konwentowiczami. Jest przy tym draniem zakochanym w samym sobie, ale ma tyle wdzięku i tryska dobrym humorem, energią i pomysłami, że można mu wszystko wybaczyć. Przy tym wyniosłam z jego spotkania autorskiego jedną bardzo ważną rzecz przeświadczenie, że jestem miłośniczką fantastyki z powodu mojego widzenia i odczuwania świata, tego, że jestem inna i szukam podobnych sobie. Williams odnalazł siebie w fandomie fantastyce naukowej i myślę, że ja też.

Małgorzata Wilk
Magazyn Fantastycznie! nr 11/99
www.sf.magazyn.pl



Nagrody i wyróżnienia:

1986 — nominacja do nagrody Campbella (Hugo) za najlepszy debiut – "Pieśń Łowcy"
1990 — nominacja do nagrody "Science Fiction Book Club" za najlepszą powieść Fantasy – "Smoczy tron"
1999 — nominacja do nagrody AWARD@PHANTASTIK.DE za najlepszą powieść obcojęzyczną – "Miasto Złocistego Cienia"
1999 — nominacja do nagrody Akademie (Czechy) za najlepszy cykl powieściowy – "Wieża Zielonego Anioła"
2000 nominacja do nagrody Akademie (Czechy) za najlepszy cykl powieściowy – "Inny Świat"
2005 nominacja do nagrody British Fantasy Society za najlepszą powieść – "Marchia Cienia"